★ 399 gram ★

Alla inlägg under oktober 2009

Av Lisa - 18 oktober 2009 21:28

Idag har man inte gjort många knop.. Legat på soffan med bakisångesten och Fredrik har tagit sååå väl hand om mig hela dagen!

Nu har han åkt tillbaka till Övil på jobb och jag har åkt ut till mammzen och ska sova här inatt..

Imorgon är det dags för möte på AF igen, men jag har fortfarande inte riktigt kommit på nåt bra ställe att arbetsträna på.. Men några förslag har jag iaf..


Nu ha jag o mammzen precis vräkt i oss supergoda varma mackor så nu sitter man här med svällbuken ;)


Känner mig alltid så jäkla trög i huvet när jag är bakis.. helt sinnesslö och nästan lite puckad.. haha. De känns typ som om man inte förstår vad folk menar och jag kan inte koncentrera mig.. Ja herregud, det är tur man inte super så ofta för då skulle livet bli ganska komplicerat. Det händer så sjuka saker så man blir helt paff!


Jaja that´s life! Nu ska jag lägga mig och mysa med valparna som blivit sååååå stora :)

Kolla på bilderna på http://femalewickedness.blogspot.com

Peace out!

  


Av Lisa - 17 oktober 2009 17:12

Håller på att fixa till mig lite smått inför kvällen. Men jag känner mig inte riktigt på topp idag faktiskt. Ont i magen och lite små hängig.. Men det ger sig nog efter ett par kalla ;)


Har lyckats se båda Falk filmerna nu (som vi hyrde igår) och dom var precis lika bra som vanligt! Man blir så jävla insatt i dom där filmerna så det känns som om man är där själv nästan!


Sitter och smuttar på en liten grogg nu, men jag ska försöka hålla mig mestadels till ölen sen ikväll annars kan det aldrig sluta bra..

Jaja.. nu ska jag sminka mig klart. Ser lite rolig ut för jag sitter här i velour mjukisdress, halvsminkad och halvfixat hår.. Men jag har ju ingen brådska så va fan.. :)


Vi syns på stan  

Av Lisa - 17 oktober 2009 12:05

Snacka om att man börjar bli som en pensionär alltså!

Igår när Idol var slut så satt vi uppe en liten stund bara, sen var vi så trötta så vi gick och la oss. Vi som hade hyrt två filmer som vi skulle se.. Det blev ingenting av.

Vaknade klockan sju i morse och då klev vi upp och la oss på varsin soffa och glodde på den ena filmen iaf.

Klockan är bara tolv och vi har redan hunnit  se film, äta, gått promenad med hundarna, varit på stan och köpt telefon, varit på bolaget, fikat, och nu är vi hemma igen.

Snacka om hög effektiv!

Ikväll blir det lite party och krogen.. Ska försöka att inte bli fööör full (som jag alltid har en förmåga att bli) Ska bara ha kul!!


  

Av Lisa - 16 oktober 2009 14:07

Tjo! Har varit på stan en sväng. Bokade bord på Valvet till mig & Fredrik ikväll, så det blir mys middag <3

Sen har jag gått och letat en telefon åt honom, men det är nog bättre han får komma och välja själv.. Ja får bara beslutsångest, så det är lika bra.

Imorgon blir det krogen, så jag var och köpte mig en klänning  som jag tänkte ha på mig, för jag hade ingenting hemma som jag kände mig sugen att ha på mig.

Nu vet jag inte vad jag ska göra resten av dagen. Fredrik slutar fyra, så han är nog inte hemma förrän runt sextiden.. Så det blir väl en massa slösurfande för min del, men det är ju helt okej det också. 

See ya


  

Av Lisa - 16 oktober 2009 09:52

Vaknar upp i mitt varma sovrum, nästan med ett leende på läpparna. Undrar vad jag drömde inatt? Äh, det kan jag inte komma ihåg, men det var säkert nåt bra. Jag stapplar upp och slänger på mig ett par mjukisar. Mini måste ju ut och göra sina behov, och det regnar.. Suck.. Men det gör inget, för hon gillar inte heller regnet så hon är snabbare än snabbast!

Sen kommer jag in och känner på det varma elementet i hallen medans jag tar av mig skorna. Oj, nu har jag nämnt två varma rum i min lägenhet.. Kors i taket, jag tror bestämt att hyresvärden äntligen förstått att han ska vrida på värmen!!! weeeho.

Sätter på lite kaffe och går ut på balkongen och tar en morgonrök.. Kikar ut över parkeringen och får syn på granntantens bil. Hon har glömt lysena på.. Stackarn, hon kommer ju inte kunna ta sig nånstans om bilen får stå sådär hela dan. Så jag klär på mig igen och springer över till granhuset och knackar på.

Hon blev jätteglad att jag sa till, för hon hade såååå mycket so hon skulle göra idag!

Så har man gjort dagens goda gärning iaf.. Känner på mig att det kommer bli en bra dag idag!

Om Fredrik orkar så tänkte jag att vi skulle gå på Valvet och äta en plankstek ikväll.. Men om han är trött efter en slitsam arbetsvecka så ska jag fixa lite tacos här hemma istället och kanske köpa hem ett par öl eller nåt. Vi får se.


Ha en bra dag!!

Av Lisa - 15 oktober 2009 21:47

Ja nu har jag fixat en ny design här iaf.. Rosa Bandet inspirerat. Det kanske var bättre innan, men man måste ju förnya sig lite då och då.

Idag har jag varit såå duktig! Städat och grejjat. Till och med putsat fönstren och fixat lite vinter på balkongen! De ni! Sen var jag upp till pappzen och hälsade på en sväng.. Olivia bakade kladdkaka, så jag fuskade lite ;)

Det är så tomt här hemma när Fredrik är borta, så jag tror jag döööör! Men imorgon kommer han hem igen! Då blir det myyyyys!

Sitter och tittar på 'inlåst' nu.. Tycker det är så gulligt när killar sitter och pratar känslor, det är inte ofta man hör det. Dom flesta ska alltid vara machoman och spela allan ballan hela tiden..


Tog en fika på stan med Linn idag och blev bjuden på fest på Lördag... ska prata med gubben först eftersom fredag och lördag är enda dagarna vi träffas sen åker han igen. Men han brukar tycka att det är bra att jag gör nåt kul nån gång. Det är fan inte ofta jag går ut. Så det ska bli kul!

Jag och Linn umgicks jämt och ständigt förut, men nu var det skitlängesen vi gjorde nåt annat tillsammans än att ta en fika så det blir lite som The Old Times ;)


   Ha en trevlig kväll allihopa! (själv ska jag gå ut på balkongen och skrika HÅLL KÄFTEN FÖR I HELVETE!!!!! åt snorungarna som har skrikit 'ES3 tjalalalala ES3 tjaaaalalalalala' i över en timme.. Kraftigt irriterande)

Av Lisa - 15 oktober 2009 14:49

Alla som känner mig vet ju att jag i alla tider sjungit och spelat gitarr.. Men senaste tiden har det inte varit så mycket av den varan.. Vet inte riktigt varför, men jag har bara tappat lusten..

Men idag blåste jag dammet av gitarren, stämde den och har nu suttit här och spelat och sjungit en låååång stund. Fattar inte varför jag inte gör det oftare, det är ju det jag älskar att göra!!

Har ju en låt också som är lite speciell. Min syster hade skrivit en text, på engelska som handlade om mig och hur hon kände det när jag var ute i missbruket. När jag satt i fängelse så skickade hon den texten till mig och ville att jag skulle göra musik till den, och det gjorde jag.  Och jag har spelat den väldigt mycket, men nu kan jag inte spela den längre utan att börja gråta!! Satt här och försökte spela den, men det går bara inte, jag bara börjar gråta.

Det är nog för att jag verkligen börjar förstå vad texten innebär.. Hur fruktansvärt det är att stå på sidan om och se på när någon håller på att gå under.. För låten stämmer precis in på hur det känns i mig nu när jag ser min bror!!


Låten finns HÄR.om du vill höra den (med lite dåligt ljud)


Nu ska jag fortsätta spela lite.. Får försöka hålla mig till lite gladare låtar..   Hej!


  


Av Lisa - 15 oktober 2009 09:41

Godmorgon! Har varit vaken rätt länge men ja fastnade totalt här vid datorn.. Försöker fixa en hemsida som jag har http://minis.zoomin.se  men ja blir aldrig nöjd med den och den är så svår att hantera, så jag funderar på att lägga ner den och göra en ny..

Ska försöka ta mig ut på en promenad, men det är ju sååååå kallt!! brrrrr.


Fick en fin kommentar från mammzen! Älskar dig mamma! Fick även en annan kommentar med en fråga om jag är nöjd med mitt liv eller om det är något jag vill ändra på??

Fick mig att börja fundera lite... Jag är nog ganska nöjd med mitt liv som det ser ut just nu.. Det är mer så som jag är som person som jag kan känna att jag blir trött på..

Störande att aldrig komma till skott med saker och ting.. Jobbigt att man har så dåligt självförtroende och självklart skulle jag gärna byta bort alla sjukdomar jag har.. Men jag har lärt mig att acceptera dom.. Något sånär iaf..

Försöker att anpassa mitt liv efter att jag faktiskt inte är frisk. Jag kan inte göra vissa saker och jag måste vara försiktig med en del saker.. Så är det bara.. Har haft stooooora problem med att acceptera min SLE förut.

Men det blir ju bara ännu jobbigare att ha en sjukdom om man vägrar acceptera den.. Det tog några år, men nu tror jag att jag är färdig med min 'revolt' eller vad man kan kalla det.


Nä nu är det dax för en promenad... sedan blir det Zumba :)    Ha en bra dag! 


11-11-14 föddes en krigare i vecka 23! Här kan ni läsa om vår Neo-resa och livet som prematurmamma. Jag delar även öppet med mig om hur livet kan se ut ur en missbrukares ögon, och min kamp mot att få den hjälp jag behöver för att bli hel igen!

Instagram

 

 

 

 

        

Mer läsning

Denise,Lova,Mi-Rakel

   

 

 

 

 

 

  

 

 

Prematur Bloggar

Kategorier

399 gram

     

 

Besöksstatistik

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<<< Oktober 2009 >>>

SLE bloggar

Min&Syrrans låt


Ovido - Quiz & Flashcards