
Här har vi en febrig liten tjej som helst bara vill bli lämnad ifred! "Ta inte i mig mamma"!
Har haft en vaken natt med en gnällig tjej. Gav henne en alvedon vid tre inatt och då somnade hon, och efter två timmar så vaknade hon och var hur pigg som helst. Så där terrorist-pigg. Kunde ju liksom inte somna om och låta henne ligga där helt klarvaken alldeles ensam, så jag tog upp henne till sängen och såg och pratade och busade i nån timme..
Fredrik fick ta henne på morgonkvisten så jag fick sova lite.. Och jag sov ända till halv tolv! Sååå skönt! Nu har han åkt iväg till Sollefteå för att hämta hit våra vänner som ska hälsa på tills imorgon! Det ska bli så trevligt! Jag och Andreea har inte umgåtts nånting alls sen i somras nån gång, så vi har verkligen saknat varann!
Hoppas bara att Denise inte blir sämre.. Hon är ju lite snorig också.. Det var hon inte igår. Jag vet att man kan få feber av vaccinet, men snor?? Nä.. Vi får hålla lite koll helt enkelt. Dock inte det lättaste när saturationsmätaren inte funkar som den ska. Igår provade jag att sätta den på hennes finger, så som man gör på oss vuxna.. Lyckades få kontakt i några sekunder och då steg saturationen till 98%... Sen rörde hon sig liiite liiite och då sjönk den till 82%.. Hur fasen ska jag nånsin kunna veta vad som stämmer och vad som inte stämmer? Tänk om hon VERKLIGEN blir sjuk och kräver mer syrgas, ja då kommer jag att tro att det är mätaren som jävlas. Känns inte alls bra det där, så just nu ligger hon med alldeles för mycket syrgas (det vet jag) bara för att jag är så rädd att hennes kropp ska ta skada ifall hon ligger länge med för lite.. Synd att apparaterna är så svinigt dyra, annars hade jag lätt köpt en egen, men då får man betalt mååånga tusenlappar tyvärr.
shiri" title="http://blogspot.com]shiri[/url]" target="_blank">blogspot.com]shiri[/url]
19 maj 2012 14:03
ajaj trist. Hoppas hon kryar på sig. Får man inte låna en ny när mätaren krånglar? när slutar man ta skada av för mycket syrgas ? Lycka till o tack för att du delar med dig det är mycket intresant läsning.
http://shirienya blogspot.com
Lisa
19 maj 2012 14:47
dom säger att hon inte atar skada av att ha för mycket syrgas eftersom det är så pass låga flöden vi pratar om.. Men det är ju ganska onödigt! Jag har provat alla mätare dom har och den enda som är rättvis är den som hon hade från början när hon var uppkopplad så att dom kunde se henne in till expeditionen.. Men den kan man ju inte gärna ta med sig hem :/
Malin K
19 maj 2012 14:06
Jobbigt att inte kunna lita på mätaren. Vilken har ni? Vi har en Masimo o är helnöjda. Visar sällan fel o gör den det räcker det att sätta om poxen så blir det bra resultat. Tidigare hade vi "små band" m elektrod på som man fäste men nu har vi en sådan de har på sjukhuset o den håller lääänge. Den tidigare modellen fick vi byta ut flera ggr i veckan så det gick åt ett gäng;-)
Håller tummarna för att hon inte blir sjuk o önskar er en trevlig helg!
Kram
Lisa
19 maj 2012 14:46
det här är en "nellcor n-65" i fickformat. Jag tror inte att den är lämpad för bebisar för jag har sett att dom har exakt likadana på ambulansen för vuxna människor, med en likadan prob.. Man får rengöra proben då och då, men jag tycker inte att det hjälper.. känns som att det skulle behövas en starkare lampa för att lysa igenom hennes fot/hand
Petra
19 maj 2012 15:33
Lill tjejen då :( Jobbigt att inte mätaren funkar... Blää för dom, minns när man vaknade på natten att det pep och man for upp, ja då hade den bara åkt av... Hoppas hon kryar på sig fort. Ha en fortsatt bra dag!
http://petraenglund.blogspot.se
Neosköterskan Anna
19 maj 2012 15:53
Det brukar bli svårare med kontakt ju större de blir, både pga av mer hull men oxå för att de blir rörligare. Jag tycker proberna sitter och läser bäst om de placeras precis under lilltån och sen kan man även behöva linda en linda över så sladden ligger längst med foten, alternativt extra tejp. Men Dock räcker det med att de rör på fossingarna för att det ska bli dålig kontakt.
Anna
Lisa
19 maj 2012 16:16
tack för tipset! ja jag har märkt att det absolut inte funkar att ha den mitt på foten längre.. Jag brukar sätta fast den med "elastisk-plast" eller vad det heter.. Sån där linda som fäster i sig själv. På natten, men annars har vi en tyg-grej med kardborre som följde med apparaten, men den åker lätt av.
Nu har jag satt fast den så som du säger... Fick skruva ner syrgasen på 0.05 och sat. ligger på 95% hihi.. (hon sover)
Monica
19 maj 2012 21:11
Jobbigt att inte kunna lita på mätaren! Hoppas det löser sig! Krya på dig nu Denise!
Evelina
19 maj 2012 21:30
Läst din blogg ett tag nu. Vilken resa ni gjort. Du gör det bra! Jag har brutit ihop mååååånga ggr trots fullgången kärnfrisk unge. Småbarnslivet alltså ;-) Jamies mamma, har hon slutat blogga?
Lisa
20 maj 2012 08:27
ja, det var nog inget för henne det där med bloggandet. Men det går bra för dom och Jamie växer och sköter sig snyggt!